Wizyty u psychologa – moda czy konieczność?

Sport to zdrowie – każdy zna to hasło. Na pewno niepodobna mu odmówić trafności. Zdarzają się oczywiście kontuzje, lecz w ogólnym rozrachunku, uprawianie sportu kształtuje naszą kondycję a także wydolność organizmu, pomaga spalić nadprogramowe kalorie i ogólnie sprawia, iż jest nam lepiej. Co wszakże czasami jest pomijane – jest nam lepiej nie wyłącznie fizycznie, lecz również i psychicznie.

Oczywiście uprawianie sportu polepsza nastrój doraźnie. A to z tej przyczyny, iż w toku wysiłku wydzielają się endorfiny i po prostu sprawia to, iż czujemy się lepiej. Kto w końcu nie odczuwa poczucia radości po udanym, ciężkim treningu? Chyba że przesadzimy i zmęczenie przyćmi pozytywne myśli.

Z tej przyczyny dziwi mnie, iż tak rzadko rozmawia się o sporcie w kontekście zdrowia psychicznego. Działania terapeutów są coraz modniejsze także w rejonie Polski. Niegdyś do psychoterapeuty chodzili głównie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych zaś tę usługę poznawaliśmy tylko i wyłącznie z filmów. Błyskawicznie jednak wyszło na to, iż zmieniający się świat i w rejonie Polski wymusza coraz szersze korzystanie z tego rodzaju pomocy. Placówek psychoterapeutycznych w każdym dużym mieście znajduje się od groma i niełatwo znaleźć tą najefektywniejszą. Szczególnie, iż nikt nie chwali się tym, iż chodzi do psychoterapeuty. Tymczasem właściwie wcale nie ma się czego wstydzić.

Pomoc psychoterapeutyczna to pojęcie rozległe. Poniektórym starczy parę sesji ze specjalistą, by poczuć się lepiej i pojąć, gdzie leży zarzewie złego samopoczucia psychicznego i jak można to naprawić. Inni tymczasem decydują się na przewlekłe, mozolne terapie, nierzadko wspomagane medykamentami. Jeszcze inni ludzie chodzą do psychoterapeuty ot tak – aby mieć z kim porozmawiać i zaczerpnąć porady. Warto jednakże pamiętać, iż na tym wsparcie psychologiczne się nie kończy. Terapeuci udzielają pomocy rodzicom niegrzecznych dzieci, jak i parom, jakie nie są w stanie się porozumieć. Sesja u psychoterapeuty nie implikuje, iż ponieśliśmy porażkę jako rodzic czy małżonek. Czasem po prostu wystarczy, aby profesjonalista pomógł nam się poprawniej komunikować.

Kwestią zbliżoną są różnego typu coachingi. Przez jednych wyśmiewane, przez pozostałych natomiast wychwalane pod niebiosa. Prawda zapewne jak zawsze jest gdzieś pomiędzy. Oczywiście stosowny coaching dostarczy dużo więcej pożytku aniżeli krzywdy. Warto się rozeznać – być może to jest coś optymalnego właśnie dla Ciebie?

W zasadzie jednak mnóstwa z naszych kłopotów psychicznych dałoby się ustrzec. Czasem starczy, aby zamiast siedzieć bezmyślnie przed telewizorem, porozmawiać z małżonkiem, dzieckiem bądź przyjaciółką. Oraz właśnie ten sport. Nie tylko pomoże odreagować, lecz również ulepszy nasze samopoczucie – fizyczne i dodatkowo umysłowe.

Post Author: kambery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *