Urbex – niebanalny sposób rekreacji

Jeśli klasyczny letni wypoczynek to za mało, oryginalnym pomysłem na spędzenie czasu może stać się urban exploration. To względnie świeża sfera podróżowania, która polega na zwiedzaniu lokalizacji nieprzystępnych, głównie opuszczonych obiektów: domostw, szpitali, sanatoriów, korytarzy podziemnych oraz kanałów. Zwiedzający wchodzą też do niedostępnych dla ogółu przestrzeni, położonych we wciąż działających obiektach publicznych, odkrywają szyby wind, maszynownie, poddasza, lub piętra, które są nieużytkowane.

Uprawianie UE może być stosunkowo niebezpieczne, ze względu na to przed każdą wyprawą należy się drobiazgowo przygotować. Bardzo istotne jest wybranie odpowiedniego ubrania – butów z sztywną podeszwą oraz garderoby, która nie wpływa na zakres ruchów. Wyposażając plecak, trzeba pamiętać o takich elementach jak: solidne rękawiczki, latarka czołowa oraz tradycyjna latarka led, zapasowe akumulatory, a także nieduży sztylet lub bagnet, chociaż w równym stopniu popularne są dobre scyzoryki. Czasami przydaje się również ostrzałka do noży oraz półmaska albo maska przeciwgazowa, zwłaszcza gdy budynek może być składowiskiem niezabezpieczonych substancji chemicznych.

Inne strony UE

Sława UE nieprzerwanie wzrasta, i to nie tylko wśród ludzi poszukujących niebanalnego przepisu na spędzanie wakacji. Coraz liczniejsza grupa postanawia się tym interesować z powodów historycznych oraz twórczych. Wyludnione, niedostępne budynki, które często potrzebują wykorzystania latarki, są dobrym tematem minimalistycznych zdjęć. Panująca wkoło atmosfera tajemniczości oraz wyobcowania wspaniale sprzyja powstawaniu zachwycającej sztuki, w której mieszają się dwa światy: miniony oraz obecny.

Równie duże znaczenie dla naszej cywilizacji ma historyczne motywy UE. Penetrowane budowle na ogół można postrzegać jak pomniki pamięci, a zgłębianie dziejów ich, oraz posiadających z nimi związek osób, umożliwia zaznaczenie się w mentalności miejscowych osób. W takim ujęciu każda penetracja może mieć charakter badawczy, a nie tylko wypoczynkowy.

Post Author: kambery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *