Zastosowanie betonu architektonicznego w projektowaniu ekologicznych budynków

Przewodnim trendem w architekturze w ostatnich latach z pewnością jest minimalizm. Można go dostrzec na przykład w nowych osiedlach, domach czy blokach deweloperskich. Następnym trendem, który zakorzenił się w dzisiejszym stylu budowania, jest bycie ekologicznym. Jednym z rozwiązań wiążących oba te trendy jest użycie betonu architektonicznego.

Co zewnętrzna ściana może mieć do ekologii? Okazuje się, że sporo, jeżeli do jej ułożenia użyjemy beton elewacyjny. Rozwiązanie przyjazne dla otoczenia nie tylko z uwagi na zastosowanie ekologicznych składników przy procesie wytwórczym. Przez wytrwałość mieszanki zewnętrzna część budynku nawet po długim czasie utrzyma nowoczesnego ducha, a do czyszczenia nie musimy używać fachowych preparatów. Szczotka z twardym włosiem i woda lub najprostsza myjka ciśnieniowa powinny być wystarczające, jednocześnie będąc nieinwazyjnym dla roślin wokół. Ciekawym sposobem na zmodernizowanie przestrzeni wokół domu może być na przykład wsadzenie nadmienionej roślinności w donice ogrodowe z betonu architektonicznego. Oprócz solidności idealnie będą nawiązywać do elewacji, zwiększając walory estetyczne całej posesji.

Trwałość materiału jest też jedną z przyczyn, sprawiających, że beton architektoniczny elewacyjny jest coraz szerzej eksploatowany w nowoczesnym budownictwie. Poprawia to też korzystność przedsięwzięcia, bowiem wydatki na utrzymanie kondycji omawianej elewacji są niższe, niż przy innych dostępnych opcjach.

Dodatkową korzyścią, jaka wpłynęła na popularyzację betonu mogła być łatwość wykorzystania go praktycznie wszędzie z dobrze wyglądającym efektem końcowym. Schody z betonu architektonicznego są równocześnie proste, przez co powinny pasować niemal do każdego domu, jak i nowoczesne do tego stopnia, że podbiją walory wizualne większości budynków. Jest też prosty do połączenia z innymi surowcami. Bardzo dobrze prezentuje się w miksie z drewnem, przez co sporo ludzi posiadających fasadą z drewna stawia na płyty betonowe na podjazd. To połączenie tworzy modną i przyjemną dla oka przestrzeń.

Beton nie stał się trendujący przez przypadek. Minimalistyczna prezencja, łatwość łączenia i długotrwała opłacalność sprawiają, że widzimy go w architekturze coraz częściej i coraz więcej domów chętnie jest nim dekorowane. Dzięki nieograniczonemu zastosowaniu można zauważyć go nie tylko na budowlach, ale też na elementach użytku publicznego, ławkach czy chodnikach.

Post Author: kambery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *