Każdy gitarzysta ma swój styl

Wielu młodych pragnie, by umieć grać na gitarze elektrycznej. To dość ciężki instrument, ale dzięki wytrwałości oraz wielokrotnym lekcjom, można sprawnie poznać najważniejsze metody ułożenia dłoni. Należy również mieć pod ręką w przydatne przyrządy.

Jak zacząć?

Zanim rozpoczniemy edukację grania, warto skrupulatnie obyć się z brzmieniem, które generuje gitara elektryczna. Amatorzy mogą poza tym zakupić różnego rodzaju przyrządy ułatwiające naukę. Pomocny może okazać się chociażby kapodaster do gitary, jaki stosuje się, by podnieść brzmienie, za sprawą miarowego przyciśnięcia strun do gryfu w okolicy konkretnego progu.

Najpowszechniejsze sposoby gry

Zarówno ukulele tenorowe, tak gitara elektryczna, posiada wiele technik wydobywania dźwięku. Wśród tych najpopularniejszych sytuuje się przykładowo legato. Rozchodzi się tu o takie łączenie dźwięków, by zgrabnie zmieniały się jeden w drugi.

Kolejną metodą może być tapping. Opiera się ona na wydobywaniu dźwięku na konkretnym progu, aktywując przy tym prawy palec, przeważnie środkowy. Rozmaite warianty tej metody stanowią świetne treningi, wspierające opanowanie pewności gry na gitarze elektronicznej.

Należy również nadmienić o tzw. sweepingu, związanym z artykulacją gitary. W nawiązaniu do tej metody mówi się o wydobywaniu sweepów, określanych również „zamiataniami”, przy których niezbędne jest kostkowanie tylko jednostronne. Wymaga ono wypracowanej zwinności oraz bardzo dobrej synchronizacji obu dłoni.

Jak wyuczyć technikę grania?

Opanowywanie grania na gitarze elektrycznej rodzi potrzebę regularnych ćwiczeń. Niezbędne jest ponadto zaopatrzenie się we właściwe akcesoria, takie jak na przykład przetworniki gitarowe. Są to przyrządy, których funkcją jest wychwytywanie mechanicznych wibracji strun. Te zostają z kolei przekształcone w impulsy elektryczne, pozwalające na otrzymanie pożądanego dźwięku.

Warto wspomnieć, że naukę grania mogą zacząć też uczniowie leworęczni. W sprzedaży są bowiem dostępne gitary elektryczne dla leworęcznych. Co więcej, w salonach muzycznych można nabyć szeroką grupę akcesoriów usprawniających grę, a w sieci udostępniane są liczne kompendia dla początkujących.

Post Author: kambery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *